Výstava Pavla Hajka v Národnej banke v Srbsku

 

Belehrad - V sále Národnej banky Srbska na Slaviji sa dnes, 15.10.2013 otvorila retrospektívna výstava insitného umelca z Kovačice Pavla Hajka, ktorý touto výstavou oslavuje 60 rokov života a 40 rokov práce.

Výstava sa skladá z približne 70 obrazov, ktoré poskytujú prehľad vývoja Hajkovho maliarstva, rovnako ako autenticitu jeho umeleckého vyjadrenia a rozprávania.

V obrazoch so živými farbami ako hlavný motív dominuje kohút a objavujú sa aj žlté polia, domy pokryté snehom, a v niektorých z nich dominujú erotické motívy.

 

''NBS chce byť podporou pre umelca, ktorý túto budovu trvalo poznačil  kohútom a o ktorom hovori, že je symbolom chlapa, ktorý by mal byť oporou svojej žene, tešiteľom, ale aj milencom'', povedala guvernérka NBS Jorgovanka Tabaković pri otváraní výstavy.

Dodala, že Hajko je podľa nej ''najlepší maliar žien, pretože ženy sú preňho najlepší motív ako aj krajina, tekvica a kukuričný klas''.

Povedala, že iba ten, kto miluje život a ženy, môže tak krásne maľovať ako Hajko a že u diváka dokáže vyvolať Stendhalov syndróm nadšenia.

Tabaković poďakovala autorovi výstavy, že existuje spolu so svojimi 1500 prácami.

Povedala tiež, že od dnešného večera je otvorená výzva pre všetkých umelcov, ktorí chcú vystavovať v priestoroch NBS, v ktorom teraz vystavuje aj uznávaný umelec, ako je P.Hajko. V Národnej banke Srbska máme nádherný priestor, ktorý je predpokladom pre usporiadanie výstav.

''Na počesť tejto výstavy dnes verejne vyhlasujeme, že všetci budúci umelci, ktorí sa chcú podobať Hajkovi alebo chcú prísť s niečim novým, majú možnosť zanechať svoj podpis tak ako zanechal autor dnešnej výstavy medzi všetkými nami'', povedala Tabakovic.

Účastníkom tejto výstavy sa prihovoril aj slovenský veľvyslanec v Belehrade Jána Varso, zakladateľ fondu ''Babka" z Kovačice Pavel Babka, ako aj sám autor.

Varso v príhovore podotkol, že miluje Kovačické insitné maliarstvo, pretože mu pripomína prostredie, v ktorom vyrastal, ako aj mladosť.

Veľvyslanec pozval všetkých návštevníkov, aby prišli do galérie v Kovačice nech bližšie spoznajú insitné maliarstvo. Dodal, že sa v insitnom maliarstve umelci štylizujú podľa charakteristických  farieb a motívov, ktoré zostávajú ako ich obchodné značky. Pre Hajka je takouto značkou kohút.

Vyjadril nádej, že bude pokračovať Slovensko-Srbská spolupráca pri propagácii insitného umenia.

Babka pripomenul že práce Pavla Hajka sú vystavované v popredných medzinárodných inštitúciach, a že spoločnosť pre umenie MMF pre hlavný plagát ich výstavy zvolil Hajkov obraz, rovnako ako aj niektoré iné medzinárodné inštitúcie.

Slávnostného zahájenia sa zúčastnil aj veľvyslanec Japonska Toshio Tsunozaki, veľvyslanec Bieloruska Vladimir Čušev indonézska veľvyslankyňa Samuela a Samsona.

Výstava, ktorá bude otvorená až do 15. Februára, NBS organizuje v spolupráci s nadáciou ''Babka. "

Photo Tanjug, F. Krainčanić

Tento článok je prebraný zo stránke www.tanjug.rs